Başarılı Bir Kariyer

Başarılı Bir Kariyer

 

Başarılı Bir Kariyer İçin Atmanız Gereken Adımlar

 

 

 

Seçtiğiniz kariyer için iyi bir eğitim aldınız, kendinize yapabileceğiniz yatırımları yaptınız ve sıra iş gücüne katılmaya geldi. İster ilk işiniz olsun ister uzun yıllardır tecrübe kazanmış biri olun, “başarılı olmak” hem kişisel tatmin hem de kariyerinizdeki ilerleme ve yükselme açısından oldukça önemli. Birçok kişi genellikle verdiği emeğin karşılığını gerçekleştirdikleri sonucunda elde ettiği reaksiyon ve takdirler üzerinden ölçer. Peki iş yaşamında başarılı olmanın kilit noktaları nelerdir? İşte başarılı bir kariyer için atmanız gereken adımlar… 

 

"Uzun Vadeli Stratejinizi Planlayın"

 

Kendinize hedefler belirleyin. Seyahate başlamadan önce bir varış noktasına sahip olmak her zaman daha iyi bir sonuç getirir. Kısa, orta ve uzun vadeli hedefler olmak üzere kariyer hedeflerinizi belirleyin. Kısa vadeli hedefleriniz orta vadeli hedeflerinizi desteklemeli ve bu hedeflere ulaşma yolunda sizi yönlendirmeli. Daha sonra orta ölçekli hedefleriniz de aynı görevleri uzun vadeli hedefleriniz için yerine getirmeli. Elinize bir kalem kağıt alıp zaman çizelgesi ve yapılabilirlik, öncelik sırası üzerinden hedeflerinizi yazın. Hedeflerinizi yazarken, belirli bir pozisyon veya yıllık maaş gibi zaman sınırları ve ölçülebilir başarı seviyeleri de dahil olmak üzere mümkün olduğunca spesifik olmayı unutmayın. Planınızı oluştururken aşağıdaki soruların bazılarını düşünebilirsiniz.

  • Tutkunuz nedir ve mevcut işiniz onu besliyor mu?
  • Mevcut yaşam tarzınız ve işiniz sizi mutlu ediyor mu yoksa kendinizi farklı bir şey isterken mi buluyorsunuz?
  • Başarı sizin için ne anlam ifade ediyor ve gözünüzde nasıl canlanıyor?
  • Örneğin "Üç yıl içerisinde uzman olmak istiyorum" hedefi "On yıl içerisinde müdür olmak istiyorum" uzun dönem hedefinize giden orta vadeli bir hedef olabilir.

 

"Bir Sonraki Kariyer Hamlenizi Belirleyin"

 

Kariyerinizi oluştururken nereye varmak istiyorsunuz? Aynı kurumda veya şirkette kalmak isteyip istemediğinizi veya yeni bir yer bulmanız gerekip gerekmediğini belirlemeniz gerek. Ne tür bir değişiklik yapmak istediğinize karar verin; “çalıştığınız şirkette departman değişikliği mi, benzer bir şirkette daha yüksek bir pozisyon mu yoksa kar amacı gütmeyen kuruluşlara geçiş yapmak mı?” araştırmanızı iyi yapın. İstediğiniz iş türleri ne sıklıkla ortaya çıkıyor? İstediğiniz iş türü nadirse, bu genellikle bir sonraki hamleyi planlamanın anahtarı olabilir. Bu nadir türdeki işlerden birisi geldiğinde, onu güçlü ve kanalize olmuş bir şekilde takip etmeniz gerekecektir.

 

"Kariyer Planınızı Değerlendirin"

 

Gelecek yıl veya birkaç yıl içinde olmak istediğiniz yerden başlayabilir ve daha sonra bir bütün olarak kariyeriniz için bir plan hazırlayabilirsiniz. Kariyerinizi mentorunuz, aileniz ve arkadaşlarınızla tartışın. Kariyerinizin nasıl olması ve ilerlemesi gerektiğini anlamaya çalışmak ve ne istediğinizi bulmak zor bir şeydir, ancak bir akıl hocası, kendi aileniz ve yakın arkadaşlarınız genellikle farklı bakış açılarına sahip olabilir. Fikirlerinizin ne kadar uygulanabilir olduğunu görmek için başkalarıyla konuşun. Belirli aşamalarda hedef kilometre taşları ve planlanan eylemlerle planınız için bir zaman çizelgesi oluşturun.

 

"İşinizi Öğrenirken Kendinize Notlar Alın"

 

Her yeni iş ya da işyeri için eğitim ve uyum süresi gereklidir. Bu süreçte ne yaptığınızı ve sizden ne beklendiğini gerçekten anlamak için ihtiyaç duyduğunuz her konuda soru sormaktan çekinmeyin. Mümkünse daha önce sizin işinizi yapan kişiyle görüşün ve öneri isteyin. Her şeyi anlamak zorsa not alın. İş arkadaşlarınızın görev tanımlarını, şirkete ne kattıklarını anlayın, böylece kime neyi sorabileceğinizi bilebilirsiniz.

İşiniz yılın zamanlarına göre değişkenlik gösteren bir yapıda mı? İşleriniz bazı zamanlar çok yoğun bazı zamanlar daha rahat mı geçiyor? Eğer öyleyse işler daha da yoğunlaşmadan ne yapacağınızı önceden planlayın. 

İşinizde özellikle yapmanız gerekenler nelerdir? Sizden beklenenler yazılı bir şekilde elinizde mi? Öyleyse, çalışmanızın gerektirdiği şeyleri ele alırken neye ihtiyaç duyduğunuzu belirtmek yararlı olabilir. İş tanımınız ve yapacaklarınız yazılı bir şekilde elinizde yoksa siz yazın. Kime rapor veriyorsunuz? Her seferinde yaptığınız iş aynı kişiden mi geçiyor? Tüm bu bilgilerin yazılı olarak elinizin altında bulunması bazı maddeleri atlama ihtimalinizi ortadan kaldıracaktır.

 

"İyi Alışkanlıklar Geliştirin"

 

İşe hevesli başlayın, zaman içerisinde yaptığınız çalışmalarla yöneticinize ve iş arkadaşlarınıza iyi ve güvenilir bir çalışan olduğunuzu hissettirin. İşinize yatırım yaptığınızı ve ekip çalışmasına önem verdiğinizi göstererek uyumlu bir çalışan olduğunuzu anlamalarını sağlayın. İşlerin zamanında teslimi konusunda takvime sadık kalmaya önem verin. Başkalarının görevlerini tamamlayabilmesi için görevlerinizi tamamlayın. İş arkadaşlarınızı ve yöneticinizi dikkatle ve saygıyla dinleyin ve önerilerini gerektiğinde veya uygun olduğunda çalışmalarınıza dahil edin. Kişisel hayatınız ve çalışma hayatınızı ayrı tutun.

 

"İnisiyatif Alın"

 

Kariyerinizde daha ileriye gitmek ve başarılı olabilmek için ulaşmak istediğiniz hedeflerinizi ve yeteneklerinizi belirleyin. Patronunuzla ve iş arkadaşlarınızla, size yardımcı olabilecek yeni iş deneyimleri kazanmanıza yardımcı olacak yollar hakkında konuşun. Yeni deneyimler kazanmak ve yeni insanlarla çalışmak için diğer departmanlarla veya gruplarla nasıl çalışabileceğinizi düşünün.

 

"Problemleri Dile Getirirken Çözüm Odaklı Yaklaşın"

 

Herkes zaman zaman işleri ile ilgili problemlerle karşılaşabilir. Önemli olan bu problemleri yönetici ya da iş arkadaşlarınıza taşırken konuya çözüm odaklı yaklaşmaya özen gösterin. Sadece yardım istemek ya da olumsuz konuları gündem yapmaktan ziyade, probleminize olası cevapları düşünün ve bulduğunuz çözüm önerilerini de o problem ile birlikte sunun.

 

"İlerlemenizi Değerlendirin"

 

Yaptığınız işi hem niceliksel hem de niteliksel olarak takip ettiğinizden emin olun. Her 3-6 ayda bir, o zamana kadar elde ettiklerinizle ilgili birkaç paragraf yazın ve hesabınızdaki para miktarı veya diğer ölçülebilir metrikler gibi işinizle ilgili tüm sayısal verileri ekleyin. Özgeçmişinizde bu notlarınız görünmese de, ilerlemenizi izlemek için sizin açınızdan iyi bir yol. Ayrıca siz ve mentorunuz için harika bir tartışma noktası olabilir. İlerlemenizi aşağıdakiler hakkında yazarak da değerlendirebilirsiniz:

İşinizde iyi gidiyor ve tatmin olmuş hissediyor musunuz? Değilse, bu şekilde hissetmemek için neleri değiştirebilirsinz? İş kolay mı, zorlayıcı mı? Bunun uzun vadede kalmak istediğiniz bir iş olup olmadığını veya hemen yeni bir iş araması başlatmak isteyip istemediğinizi düşünün. Bazen uzun vadeli bir projenin içerisinde iseniz sonucunu elde etmek uğruna bir işe bağlı kalmaya değer, örneğin sizi tatmin etmese bile bir projenin nasıl gerçekleştiğini öğrenmenin önemli olduğunu fark edebilirsiniz.

 

"Rotanızı Değiştirin"

 

Mevcut pozisyonunuzda veya kariyer yörüngesinde umduğunuz kadar başarılı olamıyorsanız, stratejinizi yeniden değerlendirmenin zamanı gelmiş olabilir. Örneğin hedeflerinize, becerilerinize ve ilgi alanlarınıza daha uygun yeni bir iş, hatta yeni bir kariyer arayabilirsiniz. Aynı şekilde, en çok başarıyı nerede ve nasıl elde edebileceğinizi not edin. -Hâlâ gitmek istediğiniz yere doğru gittiğinizden emin olmak için hedeflerinizi ve motivasyonlarınızı düzenli olarak yeniden değerlendirin. Eğer hedefinizden saptıysanız ve orada değilseniz, ilk fırsatta bir değişiklik yapın.

 

 

 

 

 


 
Etiketler: Basarili, Kariyer
Haziran 23, 2020
Listeye dön